Ośrodek leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień "Tratwa"

Terapeuci z Tratwy pomagają osobom w tej trudnej życiowej sytuacji. W naszym ośrodku podajemy pomocną dłoń każdemu, kto nie potrafi poradzić sobie z własnym problemem albo nałogiem bliskiej osoby. Zdajemy sobie sprawę z bólu, jaki każdego dnia odczuwają takie osoby. Wizyta na naszej stronie może być pierwszym krokiem do uwolnienia się z nałogu. Najważniejsza jest decyzja o rozpoczęciu terapii, która zależy od Ciebie. Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomaga skutecznie zwalczyć nałóg. Dajemy szansę każdemu, kto porzucił już nadzieję na powrót do zwyczajnego, normalnego życia.

 

Kim jesteśmy?

Idea powstania Ośrodka dla osób uzależnionych zrodziła się w naszych głowach dość dawno gdy sami cierpieliśmy z powodu tej wyniszczającej choroby jaką jest uzależnienie. Chcieliśmy stworzyć miejsce gdzie osoby uzależnione będą czuły się bezpiecznie, gdzie nikt nie powie im jakimi są przegranymi. To miał być dom, który kojarzy się z ciepłem, zrozumieniem szacunkiem opartym na uczciwości i wierze we własne możliwości.

Nazwa ośrodka „Tratwa” czyli ostania deska ratunku- to deska od której można zacząć nowe życie. Wierzymy, że swoje trzeźwienie należy zaczynać od właśnie takich małych „desek”, od codziennych prozaicznych i z pozoru nie znaczących działań, które są istotą i fundamentem trzeźwości. Na morzu w czasie sztormu nie uratuje nas olbrzymi okręt ale właśnie Tratwa czy szalupa. Tratwa ma nas zaprowadzić na bezpieczny stały ląd czyli do rodziny, domu, osób nam bliskich.

Regionem który wybraliśmy dla naszego ośrodka jest Beskid Śląski – urokliwy zakątek w południowej części naszego kraju. W pierwszych latach ośrodek znajdował się w Ustroniu skąd w 2016r. przenieśliśmy się do urokliwej Wisły. Obecnie jesteśmy w pięknym, odrestaurowanym prawie 100 letnim budynku w stylu góralskim będącym w granicy Krajobrazowego Parku Narodowego. Dom został wybudowany w 1929r. przez rodzinę znanej pisarki Janiny Porazińskiej twórczyni m.in. utworów skierowanych dla najmłodszych takich jak: „Baśń o siedmiu Krukach”, „W Wojtusiowej Izbie”, „Kozucha Kłamczuch” i wielu innych.

Naszą kadrę stanowią osoby czynnie działające w ruchu AA , certyfikowani psychoterapeuci specjaliści w branży a jednocześnie osoby z własną drogą trzeźwienia. Każdemu pacjentowi  naszego ośrodka wykonywane są badania laboratoryjne. Pacjenci mają      zapewnioną konsultację lekarską przeprowadzaną przez specjalistę neurologii.

W naszych pacjentach widzimy cząstkę siebie samych - jakimi byliśmy przed kilkunastu laty. Naszą dewizą jest Indywidualne podejście do każdej osoby.

 

Dlaczego warto nam zaufać?

Nasz Ośrodek Terapii Tratwa mieści się w pięknej, turystycznej miejscowości Wisła, w otoczeniu Gór Beskidu Śląskiego. Duży, dobrze urządzony ogród oraz przestronny budynek zapewniają świetne warunki, w których leczenie alkoholizmu, narkomanii oraz pozostałych nałogów jest skuteczne. Zatrudniamy wyłącznie certyfikowanych, doświadczonych terapeutów. Sytuacja, w której znajduje się człowiek wychodzący z nałogu, jest bardzo trudna. Doskonale to rozumiemy, dlatego dokładamy starań, aby stworzyć domową atmosferę, poczucie bezpieczeństwa,szacunku. Naszym priorytetem jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Gwarantujemy terapię pod okiem profesjonalistów oraz specjalistyczną opiekę lekarską.

W Polsce funkcjonują różne ośrodki leczenia uzależnień ale tym co Nas wyróznia jest:

Doświadczenie i kwalifikacje

Odpowiednie certyfikaty i doświadczenie są podstawowym wymogiem jaki powinien spełniać ośrodek terapii uzależnień.

W naszym ośrodku pracują wyłącznie certyfikowani odpowiednio wyszkoleni i doświadczeni terapeuci. Zespół współtworzą: psychoterapeuci, osoby związane z ruchem AA, lekarze specjaliści psychiatrii oraz neurlogii.

Legalność działania ośrodka terapii

Posiadamy odpowiednie wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, NIP, REGON. By być bardziej wiarygodnymi w  zakładce kadra udostępniamy dane osobowe naszych pracowników, wolontariuszy. Ośrodek jest stałą opieką superwizora, nadzorującego prawidłowy przebieg pracy terapeutycznej.

Opieka medyczna

Niezmiernie istotną sprawą jest opieka medyczna. Każdemu pacjentowi naszego ośrodka wykonywane są badania laboratoryjne w tym próby wątrobowe. Lekarz specjalista neurologii po zapoznaniu się z nimi zgodnie z potrzebą dobiera odpowiednią terapię farmakologiczną lub wspomagającą uzupełnienie odpowiednich pierwiastków.

Detoksykacja

Przyjmujemy osoby zarówno będące pod wpływem substancji psychoaktywnej (alkohol, narkotyki,leki,dopalacze) jak i będące od pewnego czasu w abstynecji lub po prostu na ten czas trzeźwe. Pomagamy w złagodzeniu zespołu odstawiennego za pomocą środków farmakologicznych jak również poprzez uzupełnienie wypłukanych w procesie picia/zażywania istotnych pierwiastków życiowych takich jak potas,magnez, witaminy oraz inne.

L4- zwolnienie lekarskie

Na czas pobytu lekarz prowadzący wystawia zwolnienie lekarskie, na życzenie pacjenta bez oznaczenia jednostki chorobowej.

Program terapii

Pracujemy w nurcie poznawczo-behawioralnym.  Terapia prowadzona jest w formie psychoedukacji grupowej i indywidualnej. Każdemu pacjentowi indywidualnie dobierany jest program przez terapeutę prowadzącego. Dodatkowo pacjenci mają możliwość kontaktu z osobami trzeźwiejącymi -absolwentami naszego ośrodka, poprzez uczestnictwo w cotygodniowych mitingach AA, które odbywają się na terenie naszego ośrodka. Kolejnym elementem naszej terapii są wycieczki szlakami turystycznymi Beskidu Śląskiego, muzykoterapia ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe.

Ilość osób uczestniczących w terapii

W Naszym Ośrodku jednorazowo przebywać może do 15 osób, które są zakwaterowane w pokojach 1,2 osobowych.

Konsulatacje Rodzinne

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest pomoc rodzinom , bliskim. W ośrodku istnieje możliwość uczestniczenia w sesji rodzinnej dla osób współuzależnionych. 

Czas wolny poza zajęciami

Kolejnym niezwykle istotnym elementem wyróżniającym nasz ośrodek jest bogate zaplecze i możliwość urozmaiconego spędzania wolnego czasu.

Nasi pacjenci w chwilach wolnych od zajęć mają możliwość skorzystania z sali bilardowej, siłowni ze sprzętem kardio, rowerów. Każdy pacjent otrzymuję również karnet wejściowy na basen kryty.

Wyżywienie

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, czy nawet hazardu powoduje bardzo często wyniszczenie organizmu dlatego też właściwe wyżywienie jest istotną częścią terapii szczególnie u osób będących w początkowej fazie leczenia.W ośrodku zapewnione jest pełnowartościowe wyżywienie wraz ze słodyczami, owocami  napojami i wodą bez ograniczeń. Istnieje możliwość doboru odpowiedniej diety dla wegan, wegetarian, osób z cukrzycą innych zgodnie z potrzebami.

 

Praktykujemy indywidualne podejście do pacjenta

Nasz ośrodek dla uzależnionych (alkoholików,narkomanów,hazardzistów) to gwarancja dyskrecji oraz wyjątkowa domowa atmosfera. W kadrze terapeutów pracują osoby, które w swojej przeszłości również były uzależnione i odbyły własną terapię w ośrodkach dla uzależnionych (w tym alkoholików). Po wielu latach walki z nałogiem uświadamiamy sobie, jak duże znaczenie ma odpowiednie otoczenie. Potrafimy skutecznie wyleczyć alkoholizm, narkomanię i lekomanię oraz pomóc tym, którzy chcą przestać uprawiać hazard lub w nałogowy sposób korzystać z komputera i internetu. Terapeuci pracujący w naszym ośrodku leczenia uzależnień do każdego pacjenta podchodzą w indywidualny sposób. Odpowiednio dobieramy metody, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że każda osoba, borykająca się z nałogiem jest inna.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Nasza Tratwa to centrum terapii dla osób, borykających się z nałogami, który jest jak łódź ratunkowa. Wyławiamy tonących i pomagamy każdemu uzależnionemu od alkoholu, leków, narkotyków, seksu, hazardu i dopalaczy. Wielu z nas było na Twoim miejscu, dlatego rozumiemy, jak ważna w tym przypadku jest pomoc drugiej osoby, To wyróżnia nas spośród pozostałych ośrodków leczenia uzależnień od alkoholu i innych nałogów.

Prowadzimy terapie między innymi uzależnień od:

  • alkoholu,
  • narkotyków i dopalaczy,
  • leków,
  • hazardu,
  • komputera i internetu.

Na podstawie wstępnej diagnozy, wspólnie z pacjentem ustalamy szczegółowy plan terapii. W zależności od problematyki i złożoności uzależnienia, prowadzimy terapię trwającą 4,8,12 tygodni a dla osób które w przeszłości przeszły już proces terapeutyczny i są w nawrocie lub nie identyfikują się ze swoją chorobą mamy w ofercie turnusy 2 tygodniowe.

Zgłoś się do nas!

W każdej chwili możesz się skontaktować z terapeutą od 8:00 do 22:00, 7 dni w tygodniu
Tel. 666-030-505

„Nie jeden już nas porwał sztorm Nie jeden wicher w żagle dął Nie jeden maszt pod falą trząsł I kołysało tratwą” J. Zajączkowski