Możliwość wygrania pieniędzy działa jak pokusa, której trudno się oprzeć. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że jest to aktywność bardzo emocjonująca, z niemałą dawką adrenaliny. Jedni obstawiają wyścigi konne, inni wolą jednorękich bandytów, jeszcze inni doskonale odnajdują się w kasynie lub świetnie się bawią w domowym zaciszu, obstawiając zakłady w Internecie. Nieważne, jaką wybieramy postać – hazard zawsze jest wyjątkowo niebezpieczny.

Kto może uzależnić się od hazardu?

Od hazardu może uzależnić się dosłownie każdy. Jest on tak pasjonujący i dający złudne poczucie kontroli, że nie zauważa się, że tak naprawdę jest to wyłącznie ułuda w ładnym opakowaniu. Co więcej, hazard patologiczny wkrada się w życie niepostrzeżenie. Specjaliści są zgodni, że jest to jedno z najgorszych uzależnień, z których bardzo trudno jest się całkowicie wyleczyć. Zasadniczo twierdzi się, że patologiczny hazard można zatrzymać i zaleczyć, ale nie jest on możliwy do całkowitego wyeliminowania. Biorąc pod uwagę łatwość dostępu do wszelkiego rodzaju gier i kasyn internetowych każdy z użytkowników jest narażony na nałóg i nie ma tutaj znaczenia ani wiek, ani sytuacja materialna czy społeczna.

Małe kroki

Przyjemność, która daje lub może dawać policzalne korzyści, działa jak magnes. Faza wygrywania, jeżeli w ogóle nastąpi, jest pułapką, która stymuluje do kolejnych gier i windowania stawek. Zamazuje się realny obraz danej sytuacji, zaczyna natomiast budować się przekonanie o wyjątkowości. Później następuje etap przegrywania, charakteryzujący się mobilizacją do walki i chęcią odegrania się. W tym momencie zaczynają się kłamstwa, pożyczki, sprzedawanie tego, co cenne, zerwanie więzi rodzinnych. Następnie przychodzi desperacja, która zamazuje w uzależnionym wszelkiego rodzaju kwestie moralne i prawne. Zapętlenie sprawia, że gracz z jednej strony ma świadomość swojego katastrofalnego położenia, z drugiej nadal próbuje wygrać potrzebną sumę. Po tym procesie następuje etap utraty nadziei, który jednocześnie nie blokuje w żaden sposób uzależnienia, ale może doprowadzić do samobójstwa lub kolejnego uzależnienia.