Wielu rodzicom wciąż wydaje się, że dopalacze to mało popularne i mniej szkodliwe zagrożenie od narkotyków. To nieprawda! Dopalacze są znacznie tańsze i łatwo dostępne przez Internet, przez co młodzi ludzie nie mają problemu, by sięgnąć po nie już w gimnazjum czy nawet szkole podstawowej.

 

Młodzież zwykle ma świadomość, że działanie dopalaczy jest szkodliwe, ale w tym wieku chęć eksperymentowania, zaimponowania rówieśnikom czy odczuwania przyjemności bywa znacznie silniejsza od rozsądku. Skład dopalaczy w większości pozostaje nieznany, w związku z czym w przypadku zatrucia pacjenci leczeni są objawowo. W niektórych przypadkach może zakończyć się to poważnymi uszkodzeniami mózgu, a nawet nagłą śmiercią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Osobami, które w pierwszej kolejności powinny dostrzec problem i zainterweniować, są rodzice.

 

Po czym poznać, czy dziecko bierze dopalacze?

 

1. Oczy

 

Przekrwione, zaspane, szkliste, źle reagujące na światło. Oczy są w stanie bardzo dużo powiedzieć w przypadku dziecka używającego dopalaczy lub narkotyków. Nadmiernie rozszerzone lub–przeciwnie–maksymalnie zwężone źrenice to jeden z najbardziej wyraźnych objawów uzależnienia.

 

2. Zapach

 

Zapach substancji chemicznych, charakterystyczny dla fabryki, nie powinien utrzymywać się w pokoju nastolatka. Warto również sprawdzić, czym pachną jego ubrania po powrocie ze szkoły lub wieczornego spotkania ze znajomymi.

 

3. Przewlekłe przeziębienie

 

Utrzymujące się symptomy charakterystyczne dla przeziębienia takie jak katar czy kaszel mogą być objawem alergii, ale także palenia substancji psychoaktywnych. Jeśli nie mijają, warto przyjrzeć się problemowi z bliska.

 

4. Zmiany w zachowaniu

 

Wybuchy złości czy ciche dni bywają naturalne dla okresu dojrzewania. Niemniej kiedy dziecko z osoby pełnej energii nagle zmienia się w zupełnie otępiałą lub mimo łagodnego usposobienia zaczyna reagować agresywnie, powinniśmy się zaniepokoić. Huśtawka nastrojów i izolowanie się od domowników to zachowania charakterystyczne dla osób zażywających dopalacze lub narkotyki.

 

5. Zaburzenia jedzenia i snu

 

Brak apetytu, kompulsywne objadanie się, wymioty – wszelkie zaburzenia odżywiania powinny Cię zaniepokoić. Osobom, które eksperymentują z dopalaczami, często zdarza się również przesypiać całe dnie po bezsennej nocy.

 

Jeśli Twoje dziecko źle się czuje i podejrzewasz, że zażyło dopalacze, nie zwlekaj! Od razu zawiadom służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112. W sytuacji, gdy podejrzewasz, że dziecko może korzystać z dopalaczy, ale aktualnie nie znajduje się pod ich wpływem, zwróć się o pomoc do specjalisty z ośrodka leczenia uzależnień.

 

Pamiętaj jednak, że najlepszą profilaktyką jest rozmowa. Tylko dzięki bliskiej relacji z dzieckiem możesz szybko zauważyć niepokojące reakcje organizmu oraz zmiany w jego zachowaniu.

 

możesz szybko zauważyć niepokojące reakcje organizmu oraz zmiany w jego zachowaniu i nastroju.