Zbyt częste sięganie po alkohol rzadko kiedy jest odbierane jako choroba, o wiele częściej jest odczytywane przez społeczeństwo jako nałóg, z którego można zrezygnować przy odrobinie dobrej woli. Takie mylne postrzeganie alkoholizmu nie tylko powoduje jego bagatelizowanie, ale skutecznie odwraca uwagę od chorób somatycznych będących wynikiem tego konkretnego uzależnienia.
Sięganie po różnego rodzaju używki nie jest wynalazkiem naszych czasów, niemniej jednak obecnie o wiele częściej popadamy w różnego rodzaju uzależnienia i niejako przejmujemy tego rodzaju „słabości” od swoich rodziców.
Alkoholizm to choroba, która dotyka wielu sfer życia chorego, degraduje jego psychikę i organizm, niszczy więzi społeczne, a także odseparowuje go od reszty społeczeństwa.
Ubezwłasnowolnienie osoby nadużywającej alkoholu jest możliwe. Osobę uzależnioną można ubezwłasnowolnić całkowicie lub częściowo.
Ze względu na stosunkowo niedawne spopularyzowanie się Internetu, uzależnienie związane z nadmiernym, niekontrolowanym przebywaniem w sieci jest stosunkowo nowym zjawiskiem.
Warunkiem zerwania z nałogiem jest zastosowanie trzech elementów: najpierw detoksykacji organizmu, a następnie równoczesnego utrzymywania abstynencji oraz korzystania z terapii uzależnień. Nawet po wyjściu z ośrodka należy kontynuować leczenie nałogu, wybierając się na spotkania grup osób uzależnionych lub prowadząc rozmowy z psychoterapeutą.
Namowy do podjęcia leczenia, usilne prośby i groźby – nic nie jest w stanie sprawić, aby osoba uzależniona poddała się leczeniu pod naciskiem otoczenia, nie zaś z własnej woli.
Współuzależnieniem nazywamy stan psychiczny osób żyjących od wielu lat z osobą uzależnioną, której zachowanie pod wpływem nałogu doprowadziło do zaburzeń w sferze emocjonalnej rodziny.
Uzależnienie to choroba ciężka zarówno dla osoby, której dotyczy ono bezpośrednio, jak i jej najbliższego otoczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o rodzinie, która cierpi poprzez nietrzeźwe zachowanie i odrealnienie jednego z jej członków.
Destrukcja alkoholowa to szereg zgubnych mechanizmów w zachowaniu alkoholika, które prowadzą do wyniszczenia jego organizmu oraz do wystąpienia wysoce nieodpowiedniego, czasami agresywnego zachowania.
Działanie tabletek uśmierzających ból polega nie tylko na zniwelowaniu cierpienia, lecz również na znacznej poprawie samopoczucia. Leki przeciwbólowe znajdują się w czołówce najczęściej nadużywanych substancji, gdyż są powszechnie dostępne i mogą być stosowane bez konsultacji z lekarzem.
DDA to skrót od Dorosłych Dzieci Alkoholików, czyli grupy osób, które wychowały się w rodzinie dysfunkcyjnej z problemem alkoholowym. W wyniku dorastania w takim środowisku, DDA wykształciły w sobie zespół cech, które przeszkadzają im w poprawnym funkcjonowaniu w codziennym życiu.
Przyjmuje się, że istnieją cztery fazy uzależnienia od alkoholu.
Pierwsza, zwana również prealkoholiczną, pozornie nie różni się od zwykłego, konwencjonalnego picia. Różnica tkwi w pijącym. Otóż dość szybko zaczyna on traktować alkohol jako najlepszy środek do dostarczenia przyjemności i pomocy w pozbyciu się przykrych stanów emocjonalnych.
Oferta:
Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.
Zadzwoń : 666-030-505