Blog dotyczący uzależnień

Czy tatuowanie się może być nałogiem?

 Poprzedni wpis był o opalaniu się i o uzależnieniu od korzystania z solariów. Ten wpis dotyczy tematu modyfikowania ciała poprzez tatuaże, piercing (przekłuwanie uszu, pępka, nosa, moszny i innych części ciała) oraz skaryfikację (zmianę wyglądu ciała przez tworzenie blizn). Zagadnienia związane z nałogową modyfikacją ciała mogą wydawać się odpowiednie na wakacje, ponieważ brzmią lekko i nieco zabawnie.

Tanoreksja - gdy opalanie się przechodzi w nałóg!

Mamy środek wakacji. Urlop, wypoczynek na świeżym powietrzu, opalanie się - wszystko to potrzebne jest do tego, aby nabrać siły do pracy przez następny rok. W naszej strefie geograficznej nie mamy zbyt wielu okazji do opalania się. Pogoda bywa kapryśna, a przez większość roku jest raczej chłodno. Niektórzy korzystają zatem z solarium. Tak więc opalać można się przez cały rok. Zdarza się jednak, że możliwość nieograniczonego opalania się staje się przekleństwem.

Różne uzależnienia, wspólne cechy uzależnień

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka pt: “Uzależnienia behawioralne”, autorstwa  profesor Lidii Cierpiałkowskiej i profesor Iwony Grzegorzewskiej. Omawiana pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Książka składa się 12 rozdziałów, podzielonych na dwie części. Całość liczy 465 stron. Książka ma charakter podręcznika akademickiego, skierowanego do studentów, naukowców oraz terapeutów uzależnień. 

Interwencja kryzysowa, czyli jak zmusić kogoś do leczenia swojego uzależnienia?

Wyrażenie interwencja kryzysowa brzmi groźnie i poważnie. Nie kojarzy się z niczym miłym. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia wzywa się do chorego pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeżeli ktoś nagle znajduje się w sytuacji przerastającej możliwości poradzenia sobie z zastaną sprawą to mówi się o wystąpieniu zjawiska kryzysu w czyimś życiu.

Pokora - jedno słowo, wiele znaczeń

W trakcie terapii uzależnienia słowo pokora odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że bez stania się osobą pokorną w każdym aspekcie swojego życia nie można trzeźwieć.

Rozważania przyrodniczo - odwykowe

Ile drzew to już las? A ile piw dziennie to alkoholizm?

Czym kierować się przy wyborze grupy pracującej na programie 12 Kroków?

Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików okazał się być bardzo pomocny w psychoterapii uzależnień. Niemniej jednak program ten nie jest systemem terapeutycznym ani nie stanowi konkurencji wobec profesjonalnych form terapii uzależnień.

Nowa, stara twarz narkomanii

Nikt chyba nie kwestionuje tego, że uzależnienie jest chorobą bardzo demokratyczną. Każdy kto przyjmuje substancje psychoaktywne, choćby nawet od czasu do czasu, może się od nich uzależnić. Wykształcenie, wysokość zarobków czy pozycja społeczna nie chronią, ale też nie sprzyjają uzależnieniu.

Trzy legaty zdrowienia z AA (Anonimowi Alokoholicy)

W Wielkiej Księdze, kluczowej książce Anonimowych Alkoholików, opisano ambicje każdego AA w następujący sposób: „Prawdziwym naszym celem jest przygotowanie się do jak najlepszego służenia Bogu i stanie się użytecznym dla ludzi”. Cytat ten może być zaskakujący, ponieważ nie ma w nim nic o alkoholu, ani o abstynencji.

Internetowa lekomania

Wydawać by się mogło, że osoby uzależnione od leków znacząco różnią się od ludzi stosujących dopalacze. Lekomanii mają tendencję do przesadnego dbania o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Przynajmniej na początku szukają kontaktu z lekarzem, aby przepisał im leki na mniej lub bardziej poważne schorzenia.

Uzależnienie w rodzinie - gdy rodzice nadużywają alkoholu

Alkoholizm mamy, taty lub obojga rodziców to za każdym razem dramat całej rodziny. Dom, który powinien być bezpieczną, spokojną przystanią, zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Alkoholizm rodzica prowadzi często do problemów finansowych, kłótni, agresji i innych patologicznych sytuacji, za które osoba uzależniona nie potrafi wziąć odpowiedzialności. Ich konsekwencje spadają na dziecko.

Pierwsze piwo - jak reagować, gdy nastolatek sięga po alkohol?

W życiu większości rodziców nastoletnich dzieci, nadchodzi w końcu dzień, kiedy nastolatek po raz pierwszy wraca do domu pijany. Co wtedy zrobić? Po pierwsze, zachowaj spokój. Nie krzycz ani nie rozpoczynaj wymiany zdań, dopóki dziecko pozostaje pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji warto poczekać i odłożyć rozmowę do następnego dnia.

Dopalacze kradną życie

Tytuł tego wpisu nawiązuje do kampanii społecznej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, skierowanej do młodych ludzi i ich rodziców w celu przeciwdziałania skutkom zażywania dopalaczy.

Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej i się przed nim ustrzec?

Nawrót choroby alkoholowej to proces. Nie pojawia się nagle, ale może rozwijać tygodniami. Kluczowym aspektem powstrzymania nawrotu choroby alkoholowej jest znajomość jego objawów i świadomość, że może nastąpić. Uważne obserwowanie reakcji oraz odczuć pozwala zareagować w odpowiednim momencie i nie dopuścić do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Kiedy wpadasz w nałóg - fazy uzależnienia od narkotyków

Faza I – Inicjacja

To pierwszy etap kontaktu z narkotykami. O inicjacji mówimy już w sytuacji pierwszego użycia substancji odurzającej. Przyczyną sięgnięcia po narkotyki najczęściej jest próba ucieczki od problemów lub po prostu przeżycia czegoś przyjemnego. W przypadku młodych ludzi inicjacja odbywa się także pod wpływem rówieśników, chęci zaimponowania kolegom lub naśladowania  starszego rodzeństwa czy muzycznych idoli.

Oferta:

Masz pytania? Napisz chętnie na nie odpowiemy

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.


Czytaj więcej >>
Zadzwoń : 666-030-505