Blog dotyczący uzależnień

Rozważania przyrodniczo - odwykowe

Ile drzew to już las? A ile piw dziennie to alkoholizm?

Czym kierować się przy wyborze grupy pracującej na programie 12 Kroków?

Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików okazał się być bardzo pomocny w psychoterapii uzależnień. Niemniej jednak program ten nie jest systemem terapeutycznym ani nie stanowi konkurencji wobec profesjonalnych form terapii uzależnień.

Nowa, stara twarz narkomanii

Nikt chyba nie kwestionuje tego, że uzależnienie jest chorobą bardzo demokratyczną. Każdy kto przyjmuje substancje psychoaktywne, choćby nawet od czasu do czasu, może się od nich uzależnić. Wykształcenie, wysokość zarobków czy pozycja społeczna nie chronią, ale też nie sprzyjają uzależnieniu.

Trzy legaty zdrowienia z AA (Anonimowi Alokoholicy)

W Wielkiej Księdze, kluczowej książce Anonimowych Alkoholików, opisano ambicje każdego AA w następujący sposób: „Prawdziwym naszym celem jest przygotowanie się do jak najlepszego służenia Bogu i stanie się użytecznym dla ludzi”. Cytat ten może być zaskakujący, ponieważ nie ma w nim nic o alkoholu, ani o abstynencji.

Internetowa lekomania

Wydawać by się mogło, że osoby uzależnione od leków znacząco różnią się od ludzi stosujących dopalacze. Lekomanii mają tendencję do przesadnego dbania o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Przynajmniej na początku szukają kontaktu z lekarzem, aby przepisał im leki na mniej lub bardziej poważne schorzenia.

Uzależnienie w rodzinie - gdy rodzice nadużywają alkoholu

Alkoholizm mamy, taty lub obojga rodziców to za każdym razem dramat całej rodziny. Dom, który powinien być bezpieczną, spokojną przystanią, zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Alkoholizm rodzica prowadzi często do problemów finansowych, kłótni, agresji i innych patologicznych sytuacji, za które osoba uzależniona nie potrafi wziąć odpowiedzialności. Ich konsekwencje spadają na dziecko.

Pierwsze piwo - jak reagować, gdy nastolatek sięga po alkohol?

W życiu większości rodziców nastoletnich dzieci, nadchodzi w końcu dzień, kiedy nastolatek po raz pierwszy wraca do domu pijany. Co wtedy zrobić? Po pierwsze, zachowaj spokój. Nie krzycz ani nie rozpoczynaj wymiany zdań, dopóki dziecko pozostaje pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji warto poczekać i odłożyć rozmowę do następnego dnia.

Dopalacze kradną życie

Tytuł tego wpisu nawiązuje do kampanii społecznej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, skierowanej do młodych ludzi i ich rodziców w celu przeciwdziałania skutkom zażywania dopalaczy.

Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej i się przed nim ustrzec?

Nawrót choroby alkoholowej to proces. Nie pojawia się nagle, ale może rozwijać tygodniami. Kluczowym aspektem powstrzymania nawrotu choroby alkoholowej jest znajomość jego objawów i świadomość, że może nastąpić. Uważne obserwowanie reakcji oraz odczuć pozwala zareagować w odpowiednim momencie i nie dopuścić do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Kiedy wpadasz w nałóg - fazy uzależnienia od narkotyków

Faza I – Inicjacja

To pierwszy etap kontaktu z narkotykami. O inicjacji mówimy już w sytuacji pierwszego użycia substancji odurzającej. Przyczyną sięgnięcia po narkotyki najczęściej jest próba ucieczki od problemów lub po prostu przeżycia czegoś przyjemnego. W przypadku młodych ludzi inicjacja odbywa się także pod wpływem rówieśników, chęci zaimponowania kolegom lub naśladowania  starszego rodzeństwa czy muzycznych idoli.

Masz pytania? Napisz chętnie na nie odpowiemy

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.


Czytaj więcej >>
Zadzwoń : 666-030-505