Blog dotyczący uzależnień

Alkoholicy alkoholikom, przyciąganie a nie reklamowanie

Listopad to we wspólnocie Anonimowych Alkoholików czas omawiania tradycji 11. Brzmi ona następująco: Nasze oddziaływanie opiera się na przyciąganiu, a nie na reklamowaniu, musimy zawsze zachować osobistą anonimowość wobec prasy, radia i telewizji. W prostej interpretacji chodzi o to, aby uczestnicy AA chronili swój wizerunek przed upublicznieniem.

Jak zmniejszyć ryzyko w seksie po alkoholu i narkotykach?

Tematyka zdrowia intymnego u osób uzależnionych i ich partnerów rzadko poruszana jest przy okazji terapii uzależnień innych niż samo uzależnienie od  seksu. Szkoda, że tak się dzieje. Czynne uzależnienie sprzyja bowiem podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych. Po zaprzestaniu przyjmowania substancji odurzających dobrze byłoby się przebadać w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. 

Czy chemseks jest bezpieczny?

            Osoby wtajemniczone wiedzą co to jest chemseks i nie trzeba im tego tłumaczyć. Dla niezorientowanych wyjaśniam, że chemseks to praktyka seksualna polegająca na uczestniczeniu w seksie zbiorowym, będąc pod wpływem środków psychotropowych. Narkotyki przyjmowane są drogą doustną. W przypadku wstrzykiwania narkotyków w trakcie orgii mówi się o tzw. slamseksie (ang. slamming, slamsex). 

Randka bez kieliszka wina, czyli o randkach osób uzależnionych

Spotkanie we dwoje, półmrok, nastrojowa muzyka, dobre jedzenie - czego jeszcze brakuje do szczęścia? Wiele osób odpowie: szklanki piwa, kieliszka dobrego wina lub innego wytrawnego alkoholu. W naszej zachodniej kulturze picie alkoholu na randce przyjęło się i nikogo nie dziwi. Naukowcy już dawno udowodnili też, że pod wpływem alkoholu ludzie stają się dla siebie bardziej atrakcyjni fizycznie.

Al-Anon mi nie odpowiada i co dalej?

Al-Anon to wspólnota samopomocowa skupiająca osoby mające wśród swoich bliskich kogoś uzależnionego od alkoholu. W dużym skrócie i uproszczeniu przesłanie Al-Anon mówi o tym, że można odnaleźć szczęście i spokój przy boku osoby uzależnionej, niezależnie od tego czy wciąż pije alkohol lub już nie. Wystarczy tylko “wejść” na program Al-Anon i zacząć zmieniać swoje podejście do problemu alkoholowego i wybryków osoby pijącej. 

Uzależnienie od pracy

Mamy już wrzesień i nieubłaganie nadchodzi jesień. Wakacje dobiegły końca. Dzieci i młodzież wracają do szkoły, a dorośli do pracy. Taka już jest kolej rzeczy. Aby żyć normalnie w społeczeństwie trzeba pracować i zarabiać. Ludzi pracujących dużo stawiani są za wzór godny naśladowania. Zdarza się jednak, że nadmiar pracy staje się problemem. Powoli nadmiar pracy zaczyna psuć zdrowie człowieka

Koszmar 12-ego kroku Anonimowych Alkoholików -Świadectwo

Ideologia ruchu AA opiera się na programie 12 kroków, których realizowanie ma uchronić trzeźwiejącego alkoholika przed powrotem do nałogu. We wspólnocie AA funkcjonują również różnego typu powiedzenia- slogany. “Co rok to krok” - hasło to wiąże się z przekonaniem Anonimowych Alkoholików co do braku konieczności szybkiego wdrażania programu 12 kroków w trzeźwym życiu. Kolejne powiedzenie mówi o tym, że mityngi AA są jak apteka, oferująca lekarstwo na alkoholizm w postaci zaangażowania w życie Wspólnoty. Jest coś na rzeczy w tym przekonaniu. 

Kto może zdiagnozować zespół uzależnienia?

 Mimo wakacyjnej pory pytanie to nie jest takie błahe i oczywiste. Osobom uzależnionym i ich rodzinom chcą pomagać różne organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), psychologowie, psychoterapeci, terapeuci uzależnień. Do pomocy uzależnionym chętnie garną się również same osoby uzależnione, które same już zaleczyły chorobę i utrzymują abstynencję. Robią to bo realizują 12 krok programu Anonimowych Alkoholików lub też po prostu z potrzeby serca.

Wakacje - czas zagrożeń, okres szans

Widok wczasowiczów pijących zimne piwo pod parasolkami, drinki serwowane w hotelowych barach, wędrówki po górach z podchmielonymi kolegami - wszystko to może kojarzyć się osobom uzależnionym z zagrożeniami. Wakacje to jednak nie tylko czas zagrożeń, ale również wspaniała okazja do próby odbudowy utraconych relacji z  żoną/mężem, z dziećmi lub dalszymi krewnymi. 

Czy tatuowanie się może być nałogiem?

 Poprzedni wpis był o opalaniu się i o uzależnieniu od korzystania z solariów. Ten wpis dotyczy tematu modyfikowania ciała poprzez tatuaże, piercing (przekłuwanie uszu, pępka, nosa, moszny i innych części ciała) oraz skaryfikację (zmianę wyglądu ciała przez tworzenie blizn). Zagadnienia związane z nałogową modyfikacją ciała mogą wydawać się odpowiednie na wakacje, ponieważ brzmią lekko i nieco zabawnie.

Tanoreksja - gdy opalanie się przechodzi w nałóg!

Mamy środek wakacji. Urlop, wypoczynek na świeżym powietrzu, opalanie się - wszystko to potrzebne jest do tego, aby nabrać siły do pracy przez następny rok. W naszej strefie geograficznej nie mamy zbyt wielu okazji do opalania się. Pogoda bywa kapryśna, a przez większość roku jest raczej chłodno. Niektórzy korzystają zatem z solarium. Tak więc opalać można się przez cały rok. Zdarza się jednak, że możliwość nieograniczonego opalania się staje się przekleństwem.

Różne uzależnienia, wspólne cechy uzależnień

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka pt: “Uzależnienia behawioralne”, autorstwa  profesor Lidii Cierpiałkowskiej i profesor Iwony Grzegorzewskiej. Omawiana pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Książka składa się 12 rozdziałów, podzielonych na dwie części. Całość liczy 465 stron. Książka ma charakter podręcznika akademickiego, skierowanego do studentów, naukowców oraz terapeutów uzależnień. 

Interwencja kryzysowa, czyli jak zmusić kogoś do leczenia swojego uzależnienia?

Wyrażenie interwencja kryzysowa brzmi groźnie i poważnie. Nie kojarzy się z niczym miłym. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia wzywa się do chorego pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeżeli ktoś nagle znajduje się w sytuacji przerastającej możliwości poradzenia sobie z zastaną sprawą to mówi się o wystąpieniu zjawiska kryzysu w czyimś życiu.

Pokora - jedno słowo, wiele znaczeń

W trakcie terapii uzależnienia słowo pokora odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że bez stania się osobą pokorną w każdym aspekcie swojego życia nie można trzeźwieć.

Rozważania przyrodniczo - odwykowe

Ile drzew to już las? A ile piw dziennie to alkoholizm?

Oferta:

Masz pytania? Napisz chętnie na nie odpowiemy

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.


Czytaj więcej >>
Zadzwoń : 666-030-505